Big Bench Community Project, czyli historia wielkich ławek

by - wtorek, 27 sierpnia 2019 09:11

Już od małego uwielbiałam zbierać i kolekcjonować najróżniejsze przedmioty. Były to słynne karteczki, ramki na zdjęcia, dzwonki, gównostojki i wszelkiej maści pierdoły i pierdółki. Obecnie staram się kolekcjonować ciekawe miejsca a przyznam Wam, że we Włoszech jest ich cała masa. Na początku były to duże miasta. Patrzyłam sobie radośnie na mapę Włoch i chciałam "obskoczyć" wszystkie te miejsca, które ukazują się w google maps zanim jeszcze zaczynasz zoomować. Na kolejny rzut poszło Iseo (wszystkie miasteczka dookoła), potem Garda itd. Fajnie, jak znajdę sobie jakiś temat i pomału zaliczam wszystkie jego etapy...tak też się stało z ławkami gigantami. 

Sale Marasino (Maspiano)
O dużych ławkach dowiedziałam się zupełnie przypadkiem przez facebook. Ktoś wrzucił zdjęcie, że ustawiono w Rogno (rzut beretem ode mnie) ogromniastą ławkę z pięknym widokiem na jezioro Iseo. Wystarczyło poczekać na weekend i mogłam nacieszyć oczy ciekawym dla mnie zjawiskiem. Okazało się, że ławek jest więcej a idea Big Bench Community Project tak naprawdę zrodziła się w Piemoncie. To właśnie tam w 2010 roku Chris Bangle wraz ze swoją żoną postanowili stworzyć ogromne ławki, by wspomóc lokalną turystykę i przyciągnąć jak najwięcej turystów. Wdrapując się na ławkę mamy poczuć się jakbyśmy na nowo byli dziećmi i spojrzeć na świat z innej perspektywy. To, co ważne, ławki znajdują się zawsze w miejscach z pięknym panoramicznym widokiem i charakteryzują się najróżniejszymi kolorami. 

Na chwilę obecną "zdobyłam" 6 ławek a jest ich jeszcze sporo. Super doświadczenie i ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu. Niektóre ławki znajdują się w łatwo dostępnych miejscach, żeby dojść do innych należy się trochę natrudzić. Na "wyprawę" polecam buty z twardą podeszwą i butelkę z wodą. A i prawie bym zapomniała...część ławek jest świetnie oznakowana i trafiliśmy do nich bez problemów. Z niektórymi było ciężko i gdyby nie pomoc lokalsów to chyba byśmy ich nigdy nie odnaleźli :P

Oto lista ławek w Lombardii zaczerpnięta z oficjalnej strony https://bigbenchcommunityproject.org

 • 32. ROGNO (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 53. RIVA DI SOLTO / FONTENO (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 71. INCUDINE (LOMBARDIA/ITALIA
 • 72. DARFO BOARIO TERME (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 73. PILZONE (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 74. SALE MARASINO (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 75. CAPO DI PONTE (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 76. EDOLO (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 77. PASPARDO (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 79. BRENO (LOMBARDIA/ITALIA)
 • 80. PARRE (LOMBARDIA/ITALIA)
Riva di Solto/ Fonteno

Riva di Solto/ Fonteno

Riva di Solto/ Fonteno

Rogno

Rogno

Rogno

Sale Marasino (Maspiano)

Widok na Monte Isolę z Sale Marasino

Paspardo

Paspardo

Paspardo

Szukając ławek...

Capo di Ponte (Bedolina)

Capo di Ponte (Bedolina)

Capo di Ponte (Bedolina)

Breno

Rzeka Oglio


Breno

Breno 
mg

You May Also Like

0 komentarze