Festa del Brigancc, czyli jak się bawi włoska wieś

by - poniedziałek, 13 sierpnia 2018 12:40

Fraine to malutka, górska wieś położona na terenie gminy Pisogne. Na chwilę obecną zamieszkuje ją niespełna 200 mieszkańców. Wiele osób, które zjechały z gór i przeprowadziły się w okolice jeziora lub większych miast, posiadają we Fraine górskie chatki do których często i chętnie uciekają, by odnaleźć chwilę spokoju i relaksu. Taka ucieczka przed "cywilizacją" :) I co najważniejsze chcą pooddychać świeżym, górskim powietrzem. W niecałe 20 min z Pisogne możemy dotrzeć do miejsca w którym ciężko będzie nam się dogadać po włosku, bo większość lokalsów porozumiewa się w dialekcie (!).


Oprócz takich atrakcji jak cisza i spokój czy darmowe lekcje dialektu, Fraine z okazji święta swojego patrona (10 sierpnia, San Lorenzo) organizuje tygodniową imprezę o nazwie Festa del Brigancc (Święto Bandytów!). W tym roku mamy już 48. edycję tej jakże ciekawej imprezy. 

W programie znajdziemy takie perełki jak zawody w grę karcianą Briscola, tańce, loteria fantowa, stand gastronomiczny oferujący wszystkie lokalne przysmaki czy krajowe zawody "PALO DELLA CUCCAGNA". Dla tych ostatnich postanowiłam wczoraj podskoczyć do Fraine i pstryknąć dla Was kilka fotek. O co chodzi w całej zabawie?? Czteroosobowe drużyny (z całego kraju!) wspinają się po drewnianym słupie. Kto pierwszy wdrapie się na samą górę, wygrywa. Zasady są proste, ale sztuką jest wspinać się tak, żeby nie zjechać. Dla urozmaicenia słup smaruje się tłuszczem, żeby było ciekawiej i śmieszniej. A zresztą co będę Wam opisywać....sami spójrzcie!

mg

You May Also Like

0 komentarze