Cividate Camuno - rzymskie miasto w sercu doliny Vallecamonica

by - wtorek, 20 marca 2018 07:24


Dolina Vallecamonica to idealne miejsce dla miłośników gór, cyklistów, narciarzy i ... pasjonatów historii! Tak właśnie. Vallecamonica jest znana na całym świecie ze swoich rytów naskalnych, ale oprócz tego posiada też kilka naprawdę interesujących przykładów architektury romańskiej. Wiadomo...nie jest to Rzym, ale kto uwielbia rzymskie miasta powinien zahaczyć o Cividate Camuno - małe miasteczko w samym sercu doliny Vallecamonica.

Widok na Cividate Camuno i amfiteatr


O prehistorii i Camunach zamieszkujących dolinę Vallecamonica mieliście okazję przeczytać już tutaj. Od 16 r.p.n.e. do doliny zajeżdżają Rzymianie i od tego czasu rozpoczyna się podbój tutejszych ziem, który ponoć przebiegał w dość pokojowych warunkach. Za główny ośrodek i punkt strategiczny Rzymianie wybrali Cividate Camuno i to właśnie tutaj wybudowali swoje miasto.

Zatrzymując się w Cividate Camuno warto zajrzeć do Museo Archeologico Nazionale Civitas Camunnorum. Muzeum jest bardzo małe, ale zawiera wszystkie potrzebne informacje opisane w języku włoskim i angielskim. Wstęp jest darmowy. Jeśli będziecie mieli szczęście jak i ja, może uda się Wam trafić na dzień bez turystów i przesympatyczny pan oprowadzi Was po całym muzeum. Sale zawierają liczne znaleziska z czasów rzymskich, mozaiki i posągi z czego najważniejszym z nich jest posąg bogini Minerwy wykonany z białego marmuru. Słuchając historii dotyczących wykopalisk łapałam się za głowę. Brzmiało to jak jedna wielka improwizacja, zabytkowe garnki czy narzędzia były odkopywane ot tak przez lokalnych mieszkańców. Nie wspominając już o tym, że najprawdopodobniej większość historii zakopana jest w ścianach współczesnych budynków lub pod nimi. Co tak naprawdę kryje się pod ulicami Cividate Camuno czy innymi rzymskimi miastami, raczej nigdy nie ujrzy światła dziennego. Jak widać ta historia lubi się powtarzać....

Po wizycie w muzeum warto przespacerować się uliczkami miasta, wdrapać się na wieżę i wejść na teren amfiteatru, który do dziś jest zachowany w dość dobrym stanie. To co szokuje najbardziej to jego położenie, pomiędzy budynkami, murami i parkingiem. Totalny BRAK PRZESTRZENI i aż robi mi się trochę smutno.... Charakterystyczna zabudowa centrum miasta jest w dużej mierze w opłakanym stanie. Większość budynków jest opuszczona i tylko nieliczne mieszkania zostały wyremontowane i na dzień dzisiejszy są zamieszkane. A szkoda.

Museo Archeologico Nazionale Civitas Camunnorum

Posąg bogini Minerwy
Amfiteatrmg

You May Also Like

0 komentarze