Gdzie we Włoszech możemy zobaczyć piramidi?

by - czwartek, 31 marca 2016 12:00

Odwiedzając okolice jeziora Iseo na naszej liście nie powinno zabraknąć rezerwatu Le piramidi di Zone. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce we Włoszech, gdzie możemy podziwiać tzw. bajeczne kominy - stożkowate formacje skalne, powstałe na przestrzeni wieków w wyniku działania erozji wody. Na całym świecie ten przyrodniczy fenomen możemy podziwiać tylko w nielicznych miejscach, dlatego zwiedzając tutejsze okolice, nie zapomnijcie o tym magicznym miejscu.  

Le piramidi di Zone
Fot. M. Guszkowska


Powstanie piramidi wiąże się nieodzownie ze zlodowaceniem Riss, kiedy to 150 000 lat temu lodowiec pozostawił  teren morenowy na obszarze dzisiejszej doliny Valcamonica. Na przestrzeni lat teren ten uległ zniszczeniu w wyniku erozji, pozostawiając nieliczne stożkowate formacje skalne zwieńczone wielkimi przykrywkami w postaci skał. To właśnie one przyczyniły się do powstania piramidi chroniąc i zabezpieczając je przed zniszczeniem i nadając im nietypową formę stożków, kominów.

Nie znajdziemy dwóch takich samych stożków, ich wysokość sięga do 30 metrów, a średnica ich podstawy może dochodzić do 8 metrów. Bez wątpienia największe wrażenie robią na nas ogromne skały zwieńczające cieniutkie kominy. Natura lubi płatać nam figle i tworzyć niezwykłe zjawiska przyrody, takie jak piramidi. Nic nie jest jednak wieczne i niektóre ze stożków nie mają już zabezpieczającej je przykrywki (która z biegiem lat po prostu spadła ze szczytu...) i pomału będą ulegać dalszej erozji.
Jak dostać się do Zone?

Samochodem lub bardziej ekstremalnie - rowerem lub pieszo. Rezerwat znajduje się na północny wschód od jeziora Iseo, dostaniemy się tam drogą łączącą Brescię i dolinę Valcamonica. Docieramy do miasteczka Marone i stamtąd pniemy się już tylko w górę. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona i typowo górska, czyli zakręt za zakrętem (curva dopo curva)....

Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Samochód zostawiamy na parkingu za kościołem San Giorgio i udajemy się na godzinny spacer górską ścieżką. Trasa nie jest wymagająca, ale warto zaopatrzyć się w stabilne obuwie i nie wybierać się na wędrówkę po deszczu. Na trasie znajdziemy liczne panele dydaktyczne z których będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat otaczającej nas fauny i flory.
mg

You May Also Like

2 komentarze

  1. Podobne piramidi są w Segonzano, na północ od Lago Caldonazzo (Trentino), przy drodze SP 71 w stronę Cavalese. Tylko tam trzeba się wspiąć sporo w górę(około 270 m), na szczęście trasa prowadzi w cieniu. Trzeba poświęcić na to około 2,5 godz i zapłacić za wstęp 3 euro.Warto, bo ciekawe wrażenia i piękne widoki na Val di Cembra. Znacznie większe skupisko takich tworów skalnych zwanych La sale de bal des Demoiselles Coiffees, widziałam we Francji, niedaleko Theus (Espinasses). Muszę zajrzeć do tych w pobliżu Isseo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ile informacji! Super. Nasze Piramidi są darmowe, więc zapraszam!

      Usuń