Garda alternatywnie. Vittoriale degli Italiani.

by - wtorek, 17 października 2017 07:35

W miejscowości Gardone Riviera oprócz wspaniałych i zapierających dech widoków czeka na nas jedyne w swoim rodzaju Vittoriale. Miejsce do którego bardzo chętnie wracam i za każdym razem zwiedzam je z zachwytem. Nie znam drugiego takiego obiektu, który mogłabym do niego porównać. Musicie przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Naprawdę warto.

Vittoriale degli Italiani było posiadłością włoskiego pisarza i polityka Gabriele d'Annunzio. Ten mało znany w Polsce twórca zasłynął nie tylko swoimi literackimi osiągnięciami ("Triumf śmierci"), ale również znajomością z Benito Mussolinim. Podczas I wojny światowej służył w lotnictwie włoskim i wsławił się swoją brawurą jako pilot. Uważany jest za jednego z prekursorów włoskiego faszyzmu.

Zmarł w 1938 roku w Gardone Riviera i został pochowany w mauzoleum, które znajduje się na terenie ogrodów Vittoriale. Po swojej śmierci d'Annunzio przekazał swoją posiadłość ukochanej ojczyźnie.

Vittoriale to niezwykle oryginale miejsce. Kompleks budynków i obiektów otoczonych przepięknymi ogrodami. Spacerując po terenach Vittoriale natrafimy okręt wojenny, amfiteatr (w którym do dziś odbywają się liczne koncerty http://www.anfiteatrodelvittoriale.it/), mauzoleum, pomniki, posągi, fontanny, wodospad itp.
Bombowe przejście.


Okręt wojenny. A czemu by nie?

Widok na jezioro Garda.
Mauzoleum Gabriele d'Annunzio. Oprócz ogrodów dostępne zwiedzającym są również wnętrza domu d'Annunzio, których zwiedzane odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Wyjątkowo mroczne pomieszczenia zachwycą każdego swoim oryginalnym wystrojem i elementami takimi jak chociażby martwy żółw czy podwieszony pod sufitem samolot.
  
Bilety mogą obejmować sam park jak i zwiedzanie całości. Cena nie jest najniższa, ale uwierzcie mi - nie pożałujecie. Vittoriale jest po prostu INNE. Jeśli jesteście zwolennikami dziwnych i nietypowych miejsc, koniecznie musicie się tam wybrać. Tego miejsca nie trzeba rozumieć. Wystarczy je zobaczyć.mg

You May Also Like

1 komentarze

  1. Jezioro Garda, jak i cała okolica zachwyciła nas przy okazji wyjazdu na północ Włoch. Zwiedzaliśmy Turyn, które plan wycieczki opracowałam w oparciu o blog https://turyn.pl/, który bardzo polecam. Następnie wybraliśmy się do Mediolanu, zwiedziliśmy też jezioro Como, a wyjazd zakończyliśmy przy jeziorku Garda. Piękne wspomnienia.

    OdpowiedzUsuń