Winna Franciacorta

by - wtorek, 28 listopada 2017 06:58

Region Franciacorta znajduje się między Brescią a jeziorem Iseo i znany jest na cały świat z produkcji wysokiej jakości win musujących. Zwiedzając północne Włochy i przemieszczają się pomiędzy Mediolanem a Wenecją musicie koniecznie tam zajrzeć. Oprócz przepięknych tras rowerowych, region Franciacorta oferuje nam niezliczoną ilość winnic, gdzie możemy skosztować win z najwyższej półki a do tego napawać się iście toskańskimi widokami. 

Po pierwsze i najważniejsze Franciacorta to nie szampan. Fakt. Metoda wytwarzania obu trunków jest taka sama (tzw. metodo classico, którego we Włoszech zaczęto używać na początku lat 60.), ale francuskie bąble powstają w innych warunkach, winogrona rosną na innym podłożu i przy innym nasłonecznieniu, butelki są przechowywane w innych warunkach itd itp.

Cały proces został skopiowany przez jednego pana, który nazywa się Franco Ziliani i który do 2017 roku zarządzał jedną z najważniejszych marek na rynku Franciacorta - Berlucchi. Na chwilę obecną firma przeszła we władanie dzieci Zilianiego. To właśnie Franco zapoczątkował produkcję win Franciacorta przekonując Guido Berlucchi do swojego planu. Jak widać, pomysł był genialny, ale początki, jak to z reguły bywa, były trudne. Wino nie wychodziło, metoda wytwarzania była zbyt skomplikowana. Ale po wielu próbach, znaleziono wreszcie sposób na najlepsze bąbelki. I dokonał tego nie kto inny a sam Ziliani.

Na chwilę obecną Berlucchi sprzedaje rocznie ponad cztery miliony butelek przepysznych bąbli. Nie wspominając też o takich winnicach jak La Montina, Barone Pizzini, Ca' del Bosco czy Bellavista. Oprócz bąbli, takich jak chociażby Brut, Saten, Rose', winnice produkują też tradycyjne wina: białe, czerwone i różowe.

Pomysły na urlop?

Oprócz pobliskiego jeziora Iseo, miast takich jak Brescia czy Bergamo, na miłośników dwóch kółek i nie tylko czeka słynna Strada del Franciacorta, która poprowadzi nas przez najpiękniejsze miasteczka regionu Franciacorta. A do tego wszystkiego przecudne widoki, liczne zabytki i oczywiście degustacje win.


Dla zainteresowanych podrzucam adres do strony regionu Franciacorta, gdzie będziecie mogli dowiedzieć się jak wygląda proces wytarzania win Franciacorta i przeczytacie wszelkie ważne informacje, niezbędne do zorganizowania Waszego kolejnego urlopu w tym enoturystycznym regionie :P


Wszystkie zdjęcia zamieszczone w poście zostały zrobione w trakcie wizyty w winnicy Barone Pizzini.mg

You May Also Like

0 komentarze